۱۳۸۳/۶/۱۳

فدورا

همان‌طور که مي‌دانيد سيستم‌عامل‌هاي Open Source بسياري وجود دارند که از آن جمله مي‌توان به Unix , Linux , ... اشاره کرد، يکي از مهمترين Versionهاي مورد استفاده در ايران عبارت است از Red Hat Linux ( اين به آن معني است که شرکت Red Hat با استفاده از Core مورد استفاده Linux اقدام به ايجاد يا به عبارت بهتر Develop سيستم عاملي نموده است که از آن پشتيباني نيز به عمل مي‌آورد. ) شرکت RedHat بعد از نسخه آخر Linux خود که نسخه 9 بود، نسخه‌اي را عرضه کرد با نام Fedora ، اين نسخه که ادامه RedHat Linux 9 مي‌باشد به صورت يک پروژه Open-Source ادامه مي‌يابد.
البته در حين نوشتن اين مطلب نسخه Fedora Core 3 Beta Release 1 براي استفاده عموم قابل داونلود و قابل استفاده مي‌باشد . حال سوال اين است که چه تفاوتهايي با نسخ قبلي کرده است ؟ براي پاسخ به اين پرسش بايد سري به مبحث تخصصي در http://fedora.redhat.com زد و از حوصله اين بحث خارج مي‌باشد ولي در کل مي توان گفت که هذف آن User-Friendly تر بودن براي کاربران ( مخصوصا کاربران Desktop ) بوده است.
براي نصب Fedora در صورتي که از قبل بر روي سيستم خود سيستم عامل RedHat Linux داشته باشيد با استفاده از قابليت Upgrade مي‌توانيد به نسخه جديد Fedora ارتقا دهيد ولي من توصيه نمي‌کنم چون اولا براي نصب چيزي در حدود 120 دقيقه وقت برد بر روي کامپيوتر من و از طرفي هنگام بالا آمدن Grub Boot Loader دچار مشکل شد، و نتوانست به محيط گرافيکي برود و در همان محيط متني باقي ماند.
من توصيه مي‌کنم که هنگام نصب Fedora گزينه Fresh Install را انتخاب نماييد و با خيال راحت به نصب آن بپردازيد. در صورتي که مي‌خواهيد تمام Package هاي Linux را نصب نماييد توصيه مي‌کنم چيزي در حدود 6.5 گيگ از هارد خود را خالي بگذاريد زيرا من با داشتن 5.822 گيگ هارد خالي موفق نشدم تمام Package ها را نصب نمايم و مجبور شدم به انتخاب آنها بپردازم.
شايد بسياري از کاربران کامپيوتر ندانند که سيستم عامل Linux هم موجود مي‌باشد چون تنها اسم ويندوز را شنيده‌اند ولي از امروز مي‌توانند Linux را نيز امتحان نمايند. لينکهاي پايين اطلاعات مفيدي را براي شما در بر خواهند داشت.

سايتي فارسي براي لينوکس

www.linuxiran.org


سايت رد هت :‌
www.redhat.com

سايت فدورا (‌قسمتي از ردهت )‌:

http://fedora.redhat.com


سايتي فارسي با مطالب بسيار در
زمينه لينوکس (‌ توصيه مي‌کنم حتما اين سايت را ببينيد )
:
http://kavoshgar.blogsky.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر