۱۳۸۶/۶/۲۵

طراحی تم برای کاربران ایرانی

بعد از این که سایتم را از هاست مجانی وردپرس دات کام به این‌جا منتقل کرده بودم، به دنبال تم جالبی می‌گشتم که بتوانم با استفاده از آن تم وبلاگم را بالا بیاورم و آخرش از تمی استفاده کردم که بر پایه‌ی K2 بودش. خیلی قابلیتها داشت و خیلی هم زیبا بود، تقریبا هر پلاگینی که من اضافه می‌کردم به صورت خودکار در صفحات تاثیرش پیدا می‌شد، یعنی این تم یک سری پلاگینها را به صورت توکار برای استفاده پیش بینی کرده بود واگر شما آن پلاگین را فعال می‌کردید به راحتی می‌توانستید تاثیراتش را ببینید و نیازی به دستکاری در صفحات وبلاگتان نبود.
ولی مشکل اساسی‌ای که داشت، این بود که سرعت لود شدن صفحه را بسیار پایین آورده بود به صورتی که اگر می‌خواستید با یک مودم 56 آن را ببینید می‌بایست حدود 4 دقیقه صبر کنید، این نتیجه‌ای است که از این آدرس به دست آوردم، راست و دروغش دیگر با خودش.
بعد از این به فکر افتادم که تمم را عوض کنم، برای کاربران ایرانی که ممکن است حتی وبلاگی را که می‌خواهند ببینند فیل تر هم باشد و از یک فیل تر شکن برای آن استفاده کنند حتی بایتهایی که در صفحه‌ی اول انتقال پیدا می‌کند تا صفحه کامل نمایش داده شود بسیار مهم می‌باشد.
برای این کار خیلی از تمها را امتحان کردم،‌ دسته‌ی اول تمهایی بودند که بر پایه‌ی جعبه‌ی شنی بودند و چند وقت پیش هم مسابقه‌ای برگزار شده بود و من هم برای چند روزی از یکی‌اشان استفاده می‌کردم که بر حسب ساعت روز عکس هدر وبلاگ عوض می شد، قابلیت جالب و ساده‌ای است ولی برای کاربران ایرانی فکر نمی‌کنم زیاد جالب باشد، چون که برای نمایش این هدرها نیاز به بارگذاری همه‌ی آنها در کامپیوتر کاربر و سپس تصمیم‌گیری برای نمایش کدام یکی از آنها بود (چون بر پایه‌ی ساعت کار کاربر و نه ساعت کار هاست نوشته شده بود)، و در آخر به این تم بسنده کردم، تمی است که برای کاربران با استفاده از مودم 56 تنها در حدود کمی بیش از طول می‌کشه.
برای بالابردن سرعت بالاآمدن وبلاگتان شما را توصیه می‌کنم به :
 1. استفاده هر چه کمتر از عکسها ( شاید در نگاه اول چیز زیادی به نظر نیایند ولی در کل تعداد عکسهای وبلاگتان و عکسهایی که در نوشته‌هایتان استفاده می‌کنید حجم بالایی می‌شود)
 2. نمایش تعداد کمتری از آخرین نوشته‌هایتان در صفحه‌ی اول ( من خودم 5 تا را توصیه می‌کنم ولی اگر از عکس کم استفاده می‌کنید می‌توانید تا 10 تا را هم نمایش دهید )
 3. استفاده از یاهو پایپ برای یکی کردن آر اس اسهایتان و سپس نمایش یک آر اس اس در سایتتان ( بنده خوشمزه و گوگل ریدر و اخبار زرتشتیان و اشوزرتشت و دیگ و استامبل و ... را یکی کردم و الان یک آر اس اس نمایش داده می‌شود به جای تعداد زیاد آر اس اس)
 4. استفاده هر چه کمتر از جاوا اسکریپتها ( البته خود این وردپرس یک جاوا اسکریپت داره که برای استفاده در نوشتن آژاکس ازش استفاده می‌کنه که آن 71 کیلوبایت حجمشه و خیلی حجیم شده )

۸ نظر:

 1. سلام. تبریک می گویم بابت تم جدید. به من هم سر بزن

  پاسخحذف
 2. شیدا خانوم خیلی خوشحالم که با وبلاگ خوبتون آشنا میشم
  میخواستم بدونم امکان تبادل لینک با وبلاگتون وجود داره یا نه؟ [میدونم ما گداگودول های میهن بلاگی رو تحویل نمیگیردید!]
  و یه چیز دیگه، آیا شما زرتشتی هستید؟

  پاسخحذف
 3. قشنگ بود.
  حالا چه فرقی داره که یه نفر زرتشتی و یه نفر مسلمان و بودا و.. باشه به نظر من همش ...

  پاسخحذف
 4. شاهين درود. لينك وبلاگِ وزينِ شما بدليلِ تغيير قالبِ وبلاگ جا افتاده متاسفانه. لطفا پوزشِ مرا بپذيريد. در نخستين فرصت آنرا در يك جاي خوب در وبلاگ قرار ميدهم(نه آن گوشه موشه ها). تا بعد

  پاسخحذف
 5. آخه فکر کردم یه هم کیشم رو اینجا پیدا کردم!
  موفق باشید

  پاسخحذف
 6. تبریک شیدا جان، ساده و زیبا

  پاسخحذف
 7. آقا هنوزم تمت خیلی طول می‌کشه تا بیاد بالا!

  پاسخحذف
 8. سلام من داشتم دنبال طراحان تم موبایل میگشتم که به وب شما بر خوردم حالا فهمیدم جریان از چه قرار بود. بهتون تبریک میگم .....
  لود تم یکم کنده - یهکم تغییرات بده تا راحت تر باید بالا......
  به فکر ما هم باش اگه میتونی یه تم باهال در مورد موبایلواسه منم طراحی کن

  قربانت . خوشحال به وب من سر بزنی .... نظر یادت نره

  پاسخحذف